PDF Dosyasını Web Sitesine Ekleme

PDF Dosyasını Web Sitesine Ekleme
Bu yazımda web sitesine PDF dosyasını nasıl yerleştirebiliriz ? iframe etiketi ile birlikte pdf dosyasını kullanışlı bir şekilde gösterebiliriz bu konulardan bahsettim. Detaylar için yazımı inceleyebilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda web sitesine PDF yerleştirmekten bahsedeceğim. Bir kaç eski yöntemi de bulunuyor (<embed>, <object>) fakat ben en gelişmiş ve tüm tarayıcılarla uyumlu olan <iframe> etiketiyle olan kullanımını tarif edeceğim.

Hemen <iframe> etiketinin basit kullanımını görelim;

<iframe src="ornek.pdf" width="100%" height="100%"></iframe>

Bu şekilde <iframe> etiketinin src niteliğini kullanarak dosya yolu ve dosya adını yazıyoruz. Yukarıdaki örnekte width ve height niteliklerini kendi tasarımınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca <iframe> etiketi ile ilgili daha detaylı kullanım ve bilgi edinmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bu şekilde sayfanıza yerleştirdiğinizde tıpkı tarayıcıda bir PDF dosyası açmışsınız gibi oldukça gelişmiş bir kullanım sunar. Örnek olarak aşağıdaki kontrolleri yönetebilirsiniz;

Web Sitesine PDF Yerleştirme

Özetle yakınlaştırma, uzaklaştırma, indirme, sayfalama, yazdırma vb. özellikleri kullanıcılarınıza sunar.

PDF dosyasını göstermeden sadece direkt PDF dosyasına indirme linki vermek isterseniz de aşağıdaki şekilde <a> etiketi ile birlikte indirme linki verebilirsiniz.

<a href="ornek.pdf" download>PDF Örneği</a>

Yukarıdaki link verme işlemi de PDF dosyasını kullanıcının tarayıcısında yeni sekmede açacak şekilde çalışır. Zaten yeni sekmede açıldığında indirme gibi işlemler bulunmaktadır.

Bu 2 farklı yöntemle müşterilerinize PDF dosyalarınızı sunabilirsiniz. Umarım anlaşılır olmuştur.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
HTML ile Kayan Yazı Oluşturma
Devamını Oku

Kayan Yazı Oluşturma

Css veya Javascript kullanmadan sadece Html ile kayan yazı oluşturabiliyoruz. Çok creative, modern bir görünümü olmasa da içerik türüne göre bir çok sitede karşımıza çıkmasını sağlayan marquee özelliğini detaylı öğrenmek için yazımı inceleyebilirsiniz

Devamını Oku