PDF Dosyasını Web Sitesine Ekleme

PDF Dosyasını Web Sitesine Ekleme
Bu yazımda web sitesine PDF dosyasını nasıl yerleştirebiliriz ? iframe etiketi ile birlikte pdf dosyasını kullanışlı bir şekilde gösterebiliriz bu konulardan bahsettim. Detaylar için yazımı inceleyebilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda web sitesine PDF yerleştirmekten bahsedeceğim. Bir kaç eski yöntemi de bulunuyor (<embed>, <object>) fakat ben en gelişmiş ve tüm tarayıcılarla uyumlu olan <iframe> etiketiyle olan kullanımını tarif edeceğim.

Hemen <iframe> etiketinin basit kullanımını görelim;

<iframe src="ornek.pdf" width="100%" height="100%"></iframe>

Bu şekilde <iframe> etiketinin src niteliğini kullanarak dosya yolu ve dosya adını yazıyoruz. Yukarıdaki örnekte width ve height niteliklerini kendi tasarımınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca <iframe> etiketi ile ilgili daha detaylı kullanım ve bilgi edinmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bu şekilde sayfanıza yerleştirdiğinizde tıpkı tarayıcıda bir PDF dosyası açmışsınız gibi oldukça gelişmiş bir kullanım sunar. Örnek olarak aşağıdaki kontrolleri yönetebilirsiniz;

Web Sitesine PDF Yerleştirme

Özetle yakınlaştırma, uzaklaştırma, indirme, sayfalama, yazdırma vb. özellikleri kullanıcılarınıza sunar.

PDF dosyasını göstermeden sadece direkt PDF dosyasına indirme linki vermek isterseniz de aşağıdaki şekilde <a> etiketi ile birlikte indirme linki verebilirsiniz.

<a href="ornek.pdf" download>PDF Örneği</a>

Yukarıdaki link verme işlemi de PDF dosyasını kullanıcının tarayıcısında yeni sekmede açacak şekilde çalışır. Zaten yeni sekmede açıldığında indirme gibi işlemler bulunmaktadır.

Bu 2 farklı yöntemle müşterilerinize PDF dosyalarınızı sunabilirsiniz. Umarım anlaşılır olmuştur.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
HTML Yeni Sekmede Link Açma
Devamını Oku

Yeni Sekmede Link Açma

HTML ile sitenizde bir link (bağlantı) verdiğinizde sizin sitenizden ayrılmadan o bağlantıyı yeni bir sekmede açma işlemini yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığına dair detaylar yazının devamında açıklanmıştır.

Devamını Oku

PHP ile Form Mail Gönderimi
Devamını Oku

Form Mail Gönderimi

Bu yazımda Html ile oluşturduğumuz formun Php ile istediğimiz mail adresine gönderimini bir örnek ile sağladım. Detaylar için yazımı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku