VS Code – Türkçe Dil Paketi

Visual Studio Code Editörünü daha yakından tanımak, araştırmak isteyenler için Türkçe dil paketinin kurulumundan bahsettim. Code kullanıyorsanız türkçeleştirmek için yazımı inceleyebilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda ingilizce diline çok hakim olmayan veya Visual Studio Code Editörünü daha da yakından tanımak, araştırmak isteyen kullanıcılar için Vs Code kendi Türkçe dil paketinin kurulumundan bahsedeceğim.

Visual Studio Code varsayılan olarak İngilizce kurulur. Hatırladığım kadarıyla ilk kurulumda kullandığınız sistemin dilini tanıyıp sağ alt köşede size değiştirmeyle ilgili öneride bulunuyor.

Her neyse ben istediğiniz zaman değiştirme işleminden bahsedeceğim. Visual Studio Code, kurup kullanmaya başladıktan sonra size dil paketleri yükleme imkanı sunar. Diğer diller ile birlikte Türkçe Dil Paketi de mevcut olarak editör içinden paket olarak kurulabiliyor.

Nasıl yapacağımızı adım adım anlatayım;

  1. Editörü açıyoruz.
  2. Komut yazacağımız yeri açmak için Ctrl + Shift + P tuşlarına basıp, ardından dili değiştirmek için verilen komutun ilk kelimesini (“display“) yazıyoruz.
    VS Code Dil Seçeneği
  3. Yazdıktan sonra açılan menüde “Configure Display Language” komutuna tıklıyoruz. Varsayılan olarak “en” çıkacaktır onun hemen altında çıkan “Install additional languages” bağlantısına tıklıyoruz.VS Code Dil Paketi Yükleme
  4. Sol menüden hızlıca Eklenti marketinden dil paketlerini listeleyecektir. Sol menüden Türkçe Dil Paketini bulup Install butonuna tıklıyoruz. Kırmızı ile yerini işaretledim.

    VS Code Türkçe Dil Paketi

Daha sonra VS Code sizden programı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Yeniden başlattığınızda ara yüzün türkçeleştiğini sizde farkedeceksiniz.

Türkçe dil paketi yüklendikten sonra komut satırında (display) yazdığımız bölümde artık “en” bağlantısının altında “tr” bağlantısı da bulunacaktır buradan tekrar dil değişikliği yapabilirsiniz. 

Dil paketi ekleme yeniden seçme işlemlerimizi bu şekilde halledebiliyoruz. 

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin