VS Code – Live Server Kurulumu

Bu yazımda VS (Visual Studio) Code içerisinde eklenti olarak bulunan Live (Canlı) Server eklentisinden bahsettim. Detaylar için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda VS (Visual Studio) Code içerisinde eklenti olarak bulunan Live (Canlı) Server eklentisinden bahsedeceğim. Bilindiği üzere VS Code eklenti yükleme konusunda da oldukça hızlı ve kolay bir kullanım sunuyor bizlere. 

Aşağıdaki görsel ile 3 adımdan oluşan yükleme işlemini işaretleyerek hızlıca göstermek istedim.

VS Code Live Server

Özetle;

  1. Vs Code programımızı açıyoruz.
  2. Sol taraftaki dikey bar içerisinde en altta bulunan 1. numaralı olarak işaretlediğim ikona tıklıyoruz.
  3. Açılan alanda yukarı arama bölümüne eklentinin ismi Live Server yazıyoruz.
  4. İlk Sırada çıkan en çok indirilme sayısına sahip Ritwick Dey tarafından yapılan eklentiyi Install butonu ile indiriyoruz.
  5. Hızlıca kurulduktan sonra editörün en altında bulunan mor yatay bar içine Live Server butonu eklenecektir. O butona tıkladığınızda otomatik olarak size bir port oluşturup varsayılan tarayıcınızda sayfayı açacaktır.

Oldukça çok kullanıcısı olduğuna şaşmamak lazım kullanım kolaylığı açısından çok işimize yaramaktadır. Zaten sunucu taraflı dilleri local programlar sayesinde kullanabiliyoruz fakat Html, Css gibi statik dilleri canlı bir sunucuda kullanabilmek hem de tek bir eklentiyle gerçekten çok güzel bir olay. Aynı buton ile live server özelliğini açıp kapatabiliyorsunuz. 

Eklenti detay sayfasında özelliklerinden detaylıca bahsedilmiş. Gözüme çarpan bir kaç tanesi;

  • Editör üzerinde aktif olarak kullandığınız dosya içerisinde herhangi bir yere sağ tıklayarak yine Live Server ile açabiliyorsunuz.
  • Kısayol ile Live Server açmak için: (alt+L , alt+O),
  • Kısayol ile Live Server kapatmak için: (alt+L, alt+C)
  • Dosyanızı kaydettiğinizde otomatik olarak sayfayı yenileme özelliği

gibi özellikler eklenti detay sayfasında mevcut göz atmanızı tavsiye ederim. 

Projelerinizde sizi yormayacak bir eklenti olduğunu düşünüyorum hızlı ve kolay kurulum, kullanım gibi artıları ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. Vs Code kullananlardansanız umarım işinize yarar.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin