Sublime Text HTML Bitiş Etiketi Kısayolu

Sublime Text HTML Bitiş Etiketi Kısayolu
Sublime Text HTML Bitiş Etiketi Kısayolu
Sublime Text editöründe bulduğum muhteşem Html üzerinde kapanmamış olan etiketleri otomatik olarak kapatan bir kısayoldan bahsettim. Hemen bu kısayolu kapmak için yazımın detayını okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda Sublime Text editöründe bulduğum Html üzerinde kapanmamış olan etiketleri otomatik olarak kapatan bir kısayoldan bahsedeceğim.

Bazen web site uygulamaları geliştirirken Html tarafında bir sürü etiket açıp kapatıyoruz. Bunlar iç içe oluyor, aynı sırada oluyor, kapsayıcıya sahip oluyor vs. derken bazı durumlarda karmakarışık bir hal alıyor.

Bazen bir Html dosyasında bir etiketin eksik olduğundan şüphelenebiliyor ve hangi etiketi kapatmadığınızdan emin olamayabiliyorsunuz. Bunun için Sublime Text içinde kullanabileceğiniz muhteşem bir kısayol bulunuyor;

  • Windows ve Linux: Alt + .
  • Mac: Cmd + Opt + .

Evet sadece yukarıda belirtilen tuş kombinasyonuna bastığınız zaman belirttiğiniz satırdan başlayarak kapanmayan tüm Html etiketlerini sırasıyla kapatacaktır. Windows için önce ‘Alt‘ tuşu ardından ‘.‘ ile kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Ek bir bilgi olarak bu kısayol özelliğini kullanabilmeniz için Syntax (Söz Dizimi) olarak HTML seçili olması gerekiyor. Eğer bir html dosyası açarsanız Sublime Text bunu otomatik olarak algılayacaktır. Eğer yeni bir dosya açıp kullanacaksanız Set Syntax olarak HTML’ i seçmeniz gerekiyor.

Bunun için Sublime Text açıkken Ctrl + Shift + P sırasyıla bastığınız da açılan pencereye “HTML” yazın ve Set Syntax: Html bağlantısını seçin. Görsel olarak ;

Sublime Text - Html Syntax

Çok kullanışlı basit gibi görünen ama önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum. Umarım işinize yarar.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin