Sıfırdan JavaScript Dersleri – Değişkenler (#3)

JavaScript dersimizin 3. bölümünde Değişkenler konusundan bahsettim. JavaScript ve Değişkenler hakkında bilgi için yazımı okuyabilirsiniz.

Merhaba,

JavaScript dersimizin 3. aşamasında değişkenler konusunu ele alacağım. JavaScript kodlarken nasıl değişken oluşturulur öğrenmiş olacağız.

Değişken Nedir ?

Değişkenler verilerin saklandığı bir depolamadır. Kısaca; değişkenleri verileri tutmak için kullanırız. Değişkenler büyük veya küçük türde verileri, oluşturduğumuz isimde tutar. Biz daha sonra o veriye erişmek için sadece değişken adını yazarak erişebiliriz. Bu yüzden programlamada değişkenler oldukça sık kullanılmaktadır.

Dikkat Etmemiz Gerekenler

Değişken adları oluştururken şunlara dikkat etmeliyiz;

  • Değişken adları büyük / küçük harf duyarlıdır. Bu örneğin, degisken ve Degisken isimlerinin farklı değişkenler olduğu anlamına gelir.
  • Değişken adları yalnızca harfler, sayılar, alt çizgiler veya dolar işaretleri içerebilir ve boşluk içeremez. Ayrıca, değişken adları bir harf, alt çizgi (_) veya dolar işareti ($) ile başlamalıdır. Sayı ve özel karakterler ile değişken adı başlayamaz.
  • Değişken adı veya dosya oluştururken türkçe karakter kullanmayınız.

Değişken Türleri

JavaScript kodlarken 2 ayrı şekilde değişken oluşturabiliyoruz. Aşağıdaki listede size anahtar kelimeleri veriyorum;

  • let
  • const

Detaylı olarak let ve const anahtar kelimelerini ele alacağım. Eskiden kullanılan var anahtarını ben işlemeyeceğim başka bir yerde gördüyseniz var yerine let anahtarını kullanacağım.

Not: Oluşturulan bir değişkene değer atanmazsa değişken ön tanımlı olarak undefined (tanımlanmamış) değerini alır. Bu değişkeni görmek istediğinizde herhangi bir değeri olmadığını döndürür.

Let

Genellikle en sık kullanılan değişken anahtarıdır.  let ile oluşturulan değişkenlerin değeri daha sonradan değiştirilebilir.

Örneğin elma sayısını bir değişkene atadınız. 10 tane elma bulunuyor. Daha sonradan 3 elma daha ilave edildiğinde değişkenin değerini 13 olarak değiştirebilirsiniz. Bunu const kullanarak yapamazsınız çünkü o tam tersi durumlar için kullanılır.

Özetle daha sonradan değişme ihtimali olan veya değişmesi gereken değişken oluştururken let ile oluştururuz. Böyle söyledim diye illa ki değişecek diye düşünmeyin, sonuçta değişkenin değeri ile oynamak zaten sizin elinizde olan bir şey 🙂

Aşağıda örnek olarak let ile oluşturulan değişkenler gösteriyorum;

let degisken; //undefined atanır

let sayi = 10; // 10 sayısı atanır

let metin = "Örnek Metin"; // Tırnak içindeki metin atanır

sayi = 13 // sayi değişkeninin değerini 13 olarak güncelle

Const

Sabit değişkenler oluşturmak için const anahtarını kullanırız. Adından da anlaşılacağı üzere const ile oluşturulan değişkenin değeri daha sonra güncellenemez.

Bu yüzden bi değerin sabit kalmasını istiyorsak const ile birlikte oluşturmalıyız.

Örneğin Pi sayısı değiştirilmemesi gereken bir değerdir, değil mi ? 🙂 Pi sayısını bir değişkene atamak istediğinizde const ile birlikte atamalısınız.

Örnek kullanım, söz dizimi aynıdır aşağıda inceleyebilirsiniz;

const degisken; //undefined atanır

const pi = 3.14; // Pi sayısı atanır

pi = 4 // Bu kod çalışmayacaktır ve size hata döndürür.

Yukarıda gördüğünüz gibi pi değişkenini const ile oluşturduğumuz için değiştirmeye çalıştığımızda, hata verip çalışmayacaktır.

Siz de kendi dosyalarınızda bu tür denemeler yaparak değişkenler konusuna pratik yaparak çalışın, eminim değişkenler konusunun kolay olduğunu deneyimleyeceksiniz.

Bir sonraki konuda veri türlerinden bahsedeceğim.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;