PHP ile Sayfa Yenileme Kontrolü

PHP ile Sayfa Yenileme Kontrolü
PHP ile Sayfa Yenileme Kontrolü
Bu yazımda PHP ile sayfanın yenilenip yenilenmediğini veya ilk kez mi ziyaret edildiğini nasıl kontrol edebiliriz konusundan bahsettim. Detaylar için yazımı inceleyebilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda PHP ile sayfanın yenilenip yenilenmediğini nasıl kontrol edebiliriz konusundan bahsedeceğim. Öncelikle bunun için Php nin sunduğu özelliği tanıtayım.

<?php
$yenilendi_mi = (isset($_SERVER['HTTP_CACHE_CONTROL'])
        &&
        $_SERVER['HTTP_CACHE_CONTROL'] == 'max-age=0');
if($yenilendi_mi) {
 echo 'Bu sayfa yenilenmiş.';
} else {
 echo 'Bu sayfa ilk kez ziyaret edilmiş ve yenilenmemiş.';
}

$_SERVER['HTTP_CACHE_CONTROL']: Cache-control her iki tarafta da tarayıcının önbelleğe alma politikalarını belirten bir HTTP protokolüdür. Her iki taraftan kastım biri sunucu tarafı, diğeri ise istemci tarafı. 

Bu politikalar, hangi bilgilerin önbelleğe alındığını ve bu bilgilerin tarayıcıdaki maksimum yaşını kontrol etmek için kullanılır.

Özetle yukarıdaki Php ~ If kontrolü ile sayfanın yenilenip yenilenmediğini kontrol edebiliyoruz. Bu aynı şekilde sayfanın ilk kez ziyaret edilip edilmediğini de öğrenebileceğimiz anlamına geliyor.

İhtiyaç dahilinde kullanılabilir bir bilgi olduğunu düşünüyorum.

Umarım işinize yarar.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
PHP Isset() – Empty() – Is_null()
Devamını Oku

isset() – empty() – is_null()

Bu yazımda PHP ile isset(), empty() ve is_null() arasındaki farkı ve ne amaçla kullanıldıklarını anlattım. Fonksiyonları yakından tanımak ve örneklerle daha iyi pekiştirmek için yazımı inceleyeiblirsiniz.

Devamını Oku

PHP ile Form Mail Gönderimi
Devamını Oku

Form Mail Gönderimi

Bu yazımda Html ile oluşturduğumuz formun Php ile istediğimiz mail adresine gönderimini bir örnek ile sağladım. Detaylar için yazımı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku