Onclick ile PHP Fonksiyonu Çalıştırma

Html element niteliği onclick ile nasıl PHP Fonksiyonu çalıştırabiliriz konusundan bahsettim. Tıklama ile Php fonksiyonu çağırma içermektedir. Detaylar için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda Html element niteliği onclick ile nasıl Php fonksiyonu çalıştırabiliriz konusundan bahsedeceğim. Öncelikle Php ile tıklama event (olay)ını yakalayamayız. Bu bilgiyi vereyim çünkü Php server taraflı bir dildir.

Tıklama eventini Javascript ile yakalayacağız. Html onclick niteliği ile de direkt olarak verilen elemente tıklanma eventi yakalanabilir. Örnek bir kullanımını aşağıya bırakayım.

<button id="buton" onclick=""></button> 

Aynı id verdiğimiz gibi onclick niteliğini verdik. Tırnak içine Javascript kodları yazılır ve bu elemente tıklandığında tırnak içine yazılan kod çalışır. Evet ama o zaman nasıl Php kodu yazacağız diye düşünüyorsanız bize Javascript document.write() fonksiyonu yardım edecektir. Bu fonksiyonun amacı bu olmasa da içine Php kodlarımızı yazabiliyoruz. Bu satırdan önce Php etiketleri arasında fonksiyonunu tanımlayabiliriz. 

Bunu da örnek olarak şöyle göstereyim;

<?php
  function merhabaDe($isim) {
      echo "Merhaba: " . $isim;
  }
?>
<button onclick="document.write('<?php merhabaDe("Furkan") ?>');">Tıkla</button>

Yukarıda parametre alan, anlamanız için güzel bir fonksiyon örneğini paylaştım.

Butona tıklandığında ekrana Html tarafında belirttiğimiz merhabaDe fonksiyonu içindeki parametreyle birlikte Merhaba yazısı basan bir fonksiyon örneği oluyor. Yani butona tıkladığınızda anlık olarak ekrana “Merhaba: Furkan” yazısı çıkacaktır.

Anlık tıklanmayı Php fonksiyonu ile kullanma durumunda kaldığınızda işinize yarayacağını düşünüyorum.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
PHP Çoklu Fotoğraf Yükleme
Devamını Oku

Çoklu Fotoğraf Yükleme

PHP ile çoklu fotoğraf veya dosya yükleme ile ilgili bir örnekten bahsettim. Çoklu fotoğraf yükleme işleminin detaylarını öğrenmek için yazımı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku