Laragon PhpMyAdmin Ekleme

Laragon PhpMyAdmin Ekleme
Laragon PhpMyAdmin Ekleme
Bu yazımda Laragon kullanan arkadaşlar için PhpMyAdmin ekleme işleminden bahsettim. Kurulum işlemi ve erişim linki gibi detaylar için yazımı devamını okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda Laragon kullanan arkadaşlar için PhpMyAdmin ekleme işleminden bahsedeceğim. 

Bir süredir bende XAMPP yerine Laragon kullanmaya başladım. Merak ettim gerçekten de sitesinde bahsedildiği gibi modern arayüzü, proje oluşturma, port, url özelleştirme gibi local üzerinde aktif olan bir çok güzel özelliği bulunuyor.

Kullanmayıp konuyu merak eden arkadaşlar için bi denemelerini tavsiye ederim. Tabii en çok dikkatimi çeken noktası bir nevi özel url ile local üzerinde çalışabilmemiz. Neyse daha fazla tanıtım yapmadan konuya geçeyim 🙂

Laragonun kendi arayüzünde de barındırdığı bir veri tabanı yöneticisi bulunuyor. Aslında ne kadar modern ve daha fazla özellik bulunuyor gibi de olsa ben gibi kavrayamayan veya PhpMyAdmine çok alışmış arkadaşlar için laragon üzerinde PhpMyAdmin kurulumundan bahsedeceğim.

Öncelikle PhpMyAdmin sitesini ziyaret edip sağ üst tarafta bulunan Download butonuna tıklayarak zip dosyasını indiriyoruz.

İndirdiğiniz dosyayı laragonu kurduğunuz dizini açıp aşağıdaki dizine atıyorsunuz.

(Ben C: Diskine kurduğum için C dizini üzeirnden göstereceğim siz laragonu kurduğunuz dizin üzerinden hareket edebilirsiniz.)

C:\laragon\etc\apps

Evet apps klasörü içine indirdiğiniz zip/rar dosyasını çıkartıp ayıklayın, ayıklanan klasör adını  “phpmyadmin” olarak güncelleyin.

Ardından tarayıcınız url kısmına ” localhost/phpmyadmin ” yazarak PhpMyAdmin arayüzüne erişebilirsiniz. 

Umarım başarılı bir şekilde kurulumu gerçekleştirmişsinizdir. Takıldığınız bir yer olursa yorumlardan bana belirtebilirsiniz.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin