Input Otomatik Tamamlama Kapatma

Input Otomatik Tamamlama Kapatma
Input Otomatik Tamamlama Kapatma
Bu yazımda Input girişine tıkladığınızda çıkan, tarayıcılar tarafından otomatik tamamlama kelimelerini kapatmaktan bahsettim. Detaylar için yazımı okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda Input girişine tıkladığınızda çıkan, tarayıcılar tarafından otomatik tamamlama kelimelerini kapatmaktan bahsedeceğim. Bazı formlarda çeşitli sebeplerden dolayı bu durumu istemeyebilirsiniz. 

Özel alanlar, görüntü kirliliği vb durumlarda kapatmak iyi bir çözüm olacaktır. Hemen nasıl yapabileceğimizi inceleyelim;

<input type="text" autocomplete="off" /> 

autocomplete=”off” attribute (niteliğini) input elemanına ekleyerek istemediğiniz durumlarda otomatik önerileri kapatabilirsiniz. Yeni veriler girecek bir metin girişinde işinize yarayacaktır. Açıkçası ben tasarımın bozulması açısından kapatmayı tercih ediyorum. 

Aynı zamanda yine girilen metinle alakalı yazım hatası olan kelimelerin altını çizip çizmeyi de spellcheck niteliğiyle açıp veya kapatabiliyorsunuz. Hemen onun örneğini de textarea elemanı ile aşağıya bırakayım.

<textarea spellcheck="false"></textarea> 

hatalı kelimelerin altını çizmeyi  spellcheck niteliğini true değeriyle açıp, false değeriyle kapatabiliyorsunuz. Bu özelliği de isteğinize göre açıp kapatabilirsiniz. Form metin girişi yapılan elementlerde bu tip detaylı özellikleri isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

Umarım işinize yarar. 

Mutlu Kodlamar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
Owl Carousel 2 Kullanımı
Devamını Oku

Owl Carousel 2 Kullanımı

Popüler slider kütüphanelerinden birisi olan Owl Carousel 2 kullanımından bahsettim. Kurulumu, kullanımı ve basitçe yapı anlatılmıştır.

Devamını Oku