Input Otomatik Tamamlama Kapatma

Input Otomatik Tamamlama Kapatma
Input Otomatik Tamamlama Kapatma
Bu yazımda Input girişine tıkladığınızda çıkan, tarayıcılar tarafından otomatik tamamlama kelimelerini kapatmaktan bahsettim. Detaylar için yazımı okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda Input girişine tıkladığınızda çıkan, tarayıcılar tarafından otomatik tamamlama kelimelerini kapatmaktan bahsedeceğim. Bazı formlarda çeşitli sebeplerden dolayı bu durumu istemeyebilirsiniz. 

Özel alanlar, görüntü kirliliği vb durumlarda kapatmak iyi bir çözüm olacaktır. Hemen nasıl yapabileceğimizi inceleyelim;

<input type="text" autocomplete="off" /> 

autocomplete=”off” attribute (niteliğini) input elemanına ekleyerek istemediğiniz durumlarda otomatik önerileri kapatabilirsiniz. Yeni veriler girecek bir metin girişinde işinize yarayacaktır. Açıkçası ben tasarımın bozulması açısından kapatmayı tercih ediyorum. 

Aynı zamanda yine girilen metinle alakalı yazım hatası olan kelimelerin altını çizip çizmeyi de spellcheck niteliğiyle açıp veya kapatabiliyorsunuz. Hemen onun örneğini de textarea elemanı ile aşağıya bırakayım.

<textarea spellcheck="false"></textarea> 

hatalı kelimelerin altını çizmeyi  spellcheck niteliğini true değeriyle açıp, false değeriyle kapatabiliyorsunuz. Bu özelliği de isteğinize göre açıp kapatabilirsiniz. Form metin girişi yapılan elementlerde bu tip detaylı özellikleri isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

Umarım işinize yarar. 

Mutlu Kodlamar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
Ülke Telefon Kodu Listeleme
Devamını Oku

Ülke Telefon Kodu Listeleme

Telefon numarası alanına ülkelerin telefon kodlarını listeleyip seçilen ülkenin telefon kodunu otomatik ekleten bir Javascript eklentisinden bahsettim. Yazımın devamını okuyup detaylı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku

HTML – Lazy Load (Tembel Yükleme)
Devamını Oku

Lazy Load (Tembel Yükleme)

Oldukça popüler olan Lazy Load özelliğini Html ile birlikte sayfa yüklendikten sonra resimlerin yüklenmesinin nasıl yapıldığından bahsettim. Bu işlemin Html ile nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımı okuyabilirsiniz.

Devamını Oku