Yeni Sekmede Link Açma

HTML ile sitenizde bir link (bağlantı) verdiğinizde sizin sitenizden ayrılmadan o bağlantıyı yeni bir sekmede açma işlemini yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığına dair detaylar yazının devamında açıklanmıştır.

Merhabalar,

Açık web sayfalarınız arasında geçiş yapmak için sekmeleri kullanabiliyoruz. Sitenizde bir bağlantı verdiğinizde kullanıcının sizin sitenizden ayrılmadan o bağlantıya yeni bir sekmede gitmesini sağlayabilirsiniz.

Sekmeler artık oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bir bağlantıya tıkladığınızda, muhtemelen yeni bir sekmede açılacaktır. Bağlantıyı yeni sekmede açma işlemini HTML üzerinden örneklerle gerçekleştirelim.

<a href="https://furkangiray.com"> Furkan Giray </a> 

Normal basit bir link verme işlemi yukarıdaki gibi oluşmaktadır. Link verebilmek için a etiketini kullanıyoruz ve href niteliği tırnak arasına bağlantı adresini veriyoruz. Bu işlem bağlantıyı aynı sekmede giderek açacaktır. Eğer yeni sekmede açmak istiyorsak karşımıza target niteliği gelecektir. Yeni sekme değeri target niteliğinde “_blank” olarak kullanılmaktadır.

<a href="https://furkangiray.com" target="_blank"> Furkan Giray </a> 

target=”_blank” kullandığınızda bazı güvenlik açıkları ve tabnabbing gibi saldırı işlemlerine karşılık ekleyebileceğimiz ayrı bir nitelik daha bulunuyor. rel=”noopener noreferrer” niteliğini a elementine ekleyerek güvenlik sorunlarını da gidermiş oluyoruz.

<a href="https://furkangiray.com" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> Furkan Giray </a>

Özetleyecek olursak;
HTML ile bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmak oldukça kolay bir işlemdir. Sadece üç önemli niteliğe sahip bir bağlantı (<a>)  elementini kullanıyoruz:

  • href niteliği ile bağlanmak istediğimiz sayfanın URL’sini veriyoruz.
  • target niteliğinin değerini tarayıcıya bağlantıyı yeni bir sekmede açmasını söyleyen “_blank” olarak ayarlıyoruz.
  • rel niteliğini ise, bağladığınız sayfalardan olası kötü niyetli saldırıları önlemek için “noreferrer noopener” olarak ayarlıyoruz.

Bağlantınızı yeni bir sekmede güvenlik sorunu yaşamadan kolayca açtırabiliyorsunuz. Yeni sekmede açmak istediğiniz bağlantı işlemi bu aşamalardan oluşuyor. Umarım anlaşılır olmuştur. 

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:
2 comments
  1. Html dosyası içindeki bağlantıyı açmaya çalışınca ”bağlantıyı açacak uygulama yok” uyarısı veriyor. Bu bağlantı nasıl açılır?

    1. Merhaba,

      Bu uyarının sebebi; cihazınızın, tıkladığınız bağlantıdaki dosya uzantısını açacak bir uygulama bulamamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. O bağlantıdaki dosyayı açacak uygulamayı da ‘Varsayılan Uygulamalar’ kısmından tanıttığınız takdirde açacağını düşünüyorum.

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
Owl Carousel 2 Kullanımı
Devamını Oku

Owl Carousel 2 Kullanımı

Popüler slider kütüphanelerinden birisi olan Owl Carousel 2 kullanımından bahsettim. Kurulumu, kullanımı ve basitçe yapı anlatılmıştır.

Devamını Oku