htaccess ile Dosya Uzantılarını Kaldırma

htaccess ile Dosya Uzantılarını Kaldırma
htaccess ile Dosya Uzantılarını Kaldırma
.htaccess dosyası ile sitenizdeki php ve html dosyalarının url kısmında dosya uzantılarını kaldırma konusunu işledim. Detaylar için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda .htaccess dosyası ile sitenizdeki php ve html dosyalarının url kısmında dosya uzantısının nasıl gizlendiğini anlatacağım. 

Bir çok sitede görmüşsünüzdür sadece kelimelerden oluşan url’leri veya dosya isimlerini. Kelime ile link oluşturmak tamamen ayrı bir konu onu ilerde işleyebilirim. Ben sadece dosya isimlerini sadece isim olacak şekilde uzantıların .htaccess ile gizlenmesinden bahsedeceğim.

Sitenizin ana dizinince bulunan gizli dosya olarak da görünen .htaccess dosyasını açıp düzenleme işlemini aşağıda belirteceğim gibi yapıyoruz.

PHP Dosyaları için ;

RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}\.php -f
RewriteRule ^(.*)$ $1.php [NC,L] 

HTML Dosyaları için ;

RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}\.html -f
RewriteRule ^(.*)$ $1.html [NC,L] 

Yukarıda Php dosyaları için ayrı, Html dosyaları için ayrı yazmanız gereken örnek .htaccess yapılarını paylaştım.  Zaten her .htaccess dosyasında genellikle bulunan RewriteEngine on satırının altına geri kalan yukarıdaki satırları ekleyebilirsiniz.

Bu satırları .htaccess dosyanıza ekledikten sonra örnek olarak iletisim.php dosyasına /iletisim.php yerine /iletisim olarak ulaşabileceksiniz.

Umarım işinize yaramıştır.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
Siteye Loader Ekleme
Devamını Oku

Siteye Loader Ekleme

Yüklenme aşamasında kötü görünümü engellemek amacıyla güzel yükleniyor simgeleri oluşturma ve entegresi bu yazımda anlatılmıştır. İçeriğin devamı için detayını inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku