Filezilla Varsayılan Editörü Değiştirme

Dosya aktarımı için kullandığımız aracı Filezilla uygulamasında nasıl varsayılan bir editör ile dosya düzenleyebiliriz konusundan bahsettim. Nasıl yapacağınıza dair detaylı bilgiye yazımda ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda dosya aktarımı için kullandığımız aracı Filezilla uygulamasında nasıl varsayılan bir editörle dosya düzenleyebiliriz konusundan bahsedeceğim. Öncelikle bu yazı zaten filezilla kullanan kullanıcılar için geçerli bunu hatırlatayım eğer indirmek istiyorsanız bu linkten bilgisayarınıza (Download FileZilla Client) seçeneğini seçip kurabilirsiniz . 

Filezilla ile bir dosyayı düzenlerken kod yazarken kullandığınız editör ile otomatik olarak açılmasını sağlayabiliriz. Bunun için bir ayar bölümü vardır. Aşağıdaki adımlarda bunu açıkladım;

  1. Öncelikle kod yazarken kullandığınız editör simgesine sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayıp Hedef bölümünü kopyalıyoruz.
  2. Daha sonra Filezilla üzerinde üst menüde bulunan Edit(Düzenle) -> Setting(Ayarlar) seçeneğine tıklıyoruz.
  3. Açılan pencerede sol menüden Dosya Düzenleme bağlantısına tıklayıp sağ taraftaki içerikte; Şu özel düzenleyici kullanılsın: metin girişine kopyaladığımız dosya yolunu yapıştırıyoruz. Aşağıya örnek bir görsel bırakıyorum. Tıklayıp benzer işlemi yapabilirsiniz.
Filezilla Varsayılan Editör Dosya Yolu

Girilen alanın hemen sağında Gözat butonu bulunuyor ona tıklayarak da editörünüzün kaynak dosyasını bulup seçebilirsiniz. 

Dosya düzenlemede direkt olarak kullandığınız editör üzerinden açması güzel bir özellik. Kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin