Metin Seçmeyi Devre Dışı Bırakma

CSS Metin Seçmeyi Devre Dışı Bırakma
CSS Metin Seçmeyi Devre Dışı Bırakma
Bu yazımda sitenizdeki metinlerin seçilebilir olma özelliğini CSS ile nasıl devre dışı bırakabileceğinizden bahsettim. Konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda sitenizdeki metinlerin seçilebilir olma özelliğini CSS ile nasıl devre dışı bırakabileceğinizden bahsedeceğim. Önceki yazılarımdan birinde Seçili Metin‘e nasıl stil verebileceğinizden bahsetmiştim. 

Bazen sitenizdeki metinlerin seçilip kopyalanması veya başka işlevler kullanılmasını istemeyebilirsiniz. Css ile bir metnin seçilebilir olmasını engelleyebilirsiniz. Hemen bu özelliği yakından inceleyelim;

<p>Bu metni seçemezsiniz. Denemeye ne dersin ?</p> 

Html kodumuza örnek olarak tagıyla bir metin ekledik. Css ile tagını seçip user-select: none; özelliğini ekleyeceğiz. Tıpkı aşağıdaki gibi;

p {
  user-select: none;
  /* Tüm tarayıcılar ile uyumlu olması için */
  -ms-user-select: none;
  -moz-user-select: none;
  -khtml-user-select: none;
  -webkit-user-select: none;
  -webkit-touch-callout: none;
} 

Yukarıda gördüğünüz gibi işlemimiz oldukça kolay. Metni seçilmesini istemediğiniz etiketi yazıp user-select: none özelliğini tanımladığınız takdirde istediğiniz işlem gerçekleşmiş olacaktır. 

Konu hakkında merak edip sormak istediklerinizi veya anlamadığınız noktaları yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu konuya önem veren kullanıcılar için önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin
Butona Dalga Efekti Verme
Devamını Oku

Butona Dalga Efekti Verme

Çoğunlukla android cihazlarda veya materializecss.com üzerinde görebileceğiniz butona tıklandığında oluşan dalga efektinden bahsettim. Merak edenler için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Css ile Yazıya Arka Plan Vermek
Devamını Oku

Yazıya Arka Plan Verme

Bu yazımda çok popüler olmayan ama kullanışlı olduğunu düşündüğüm Yazıya Arka Plan verme özelliğinden bahsettim. Nasıl yapıldığına göz atmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku