Belirli Bir Süre Sonra Yönlendirme

Belirli Bir Süre Sonra Yönlendirme
Belirli Bir Süre Sonra Yönlendirme
Sayfanıza girildikten belirli bir süre sonra farklı bir adrese yönlendirmeyi 3 farklı yöntem (php, javascript, meta)ile anlattım. Bu yöntemler ile nasıl yaptığımı incelemek için yazımı okuyabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu yazımda sayfanıza girildikten belirli bir süre sonra farklı bir adrese yönlendirmeyi 3 farklı yöntem ile anlatacağım. Bazı zamanlarda bir sayfa içine girildiğinde ziyaret eden kullanıcıyı farklı bir adrese yönlendirmemiz gerekebilen anlar oluyor. Bu tip durumlarda nasıl bir yol izlemeliyiz gelin birlikte inceleyelim.

Söylediğim gibi bildiğim 3 farklı yöntemle bu işlemi yapabiliriz. Hangisini tercih etmeniz size kalmış bir durum fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olabiliyor. Aşağıda yöntemleri listelediğimde açıklamalarında bu noktalardan bahsedeceğim.

PHP header() fonksiyonu ile;

Php header() fonksiyonu içine tanımladığımız süre ve yönlenecek adres ile belli bir süre sonra farklı adrese yönlendirme sağlayabiliyoruz. Php üzerinde çalışıyorsanız yönlenmesini istediğiniz sayfanın ilk satırına aşağıdaki şekilde header fonksiyonu ile ekleyebilirsiniz.

<?php
header("refresh:3;url=https://furkangiray.com"); 

Anlayacağınız üzere “3″ ve “https://furkangiray.com” parametrelerini kendinize göre özelleştirebilirsiniz. 3 saniye sonra belirlenen adrese yönlenmektedir.

Javascript setTimeout fonksiyonu ile;

Javascript ile de bu işlemi yapabiliyoruz. setTimeOut() fonksiyonu da aynı şekilde belirteceğiniz süreyi alabilen bir parametreye sahip. Hemen onu da aşağıda belirteyim.

setTimeout(function(){
 window.location = "https://furkangiray.com";
},3000); 

Yukarıda setTimeout() içine bir fonksiyon oluşturup içinde window.location ile site yönlendirmeyi gerçekleştirebiliyoruz. Gördüğünüz 3000 ms üzerinden değerlendirilir. Sizde kaç saniye sonra yönlendirme yapmak istiyorsanız süreyi ms üzerinden girmeniz gerekmektedir.

Not: Bazı tarayıcılarda Javascript engellenme özelliği mevcut. Bunu aktif eden kullanıcılar için Javascript ile yönlendirme tam olarak verimli çalışmayacaktır. Bunu göze alarak Html veya Php ile yönlendirmeyi değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Html meta etiketi ile;

Bu yöntem çok popüler değil fakat çok kullanışlı ve kolay olduğunu düşünüyorum. Sadece bir meta etiketi ve aldığı parametreler ile de yönlendirme işlemini yapabiliyorsunuz. Sitenizin head etiketleri arasına aşağıda verdiğim meta etiketini yerleştirdiğiniz takdirde güvenilir bir şekilde çalışacaktır.

<meta http-equiv="refresh" content="3;url=https://furkangiray.com"> 

Gördüğünüz gibi bu işlem de oldukça kolay. content niteliği içine virgülden önce süremizi belirtiyoruz. Daha sonra url= ibaresinden sonra yönlendirmek istediğiniz sayfanın url adresini giriyorsunuz.

3 farklı yöntem ile yönlendirme işlemlerini açıkladım. Projenize göre bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Umarım işinize yarar.

Mutlu Kodlamalar 🙂

0 Shares:
4 comments

Benimle yorumunu paylaş;

Bunlara da göz atabilirsin